Még mindig nem sikerült talpra állnia a japán gazdaságnak az áprilisi ÁFA emelés óta, amely keretében 5 százalékról 8-ra növelték az adót az állam adósságának csökkentése érdemében. A szeptemberi gyengélkedés is erre vezethetõ vissza, még mindig csökkennek a háztartási kiadások. Haruhiko Kuroda BoJ elnök beszédeire továbbra is a mérsékelt optimizmus a jellemzõ. A hó eleji kamatdöntés során érintetlenül hagyták a nulla közeli alapkamatot és maradnak az eddigi 60-70 ezer milliárd jenes pénzkínálat növelésnél. Ennél intenzívebben csak akkor fog beavatkozni a jegybank a gazdaságba, ha az nagyon szükségessé válik.
A gyengélkedõ japán jennel szemben az amerikai dollár a kifejezetten pozitív makroadatok hatására nagy mértékû erõsödésen van túl, 16 évvel ezelõtt fordult elõ utoljára ilyen mértékû erõsödés egyetlen negyedév alatt a tengerentúli devizában. Ennek fényében nem a véletlennek köszönhetõ az USD/JPY devizakereszt felfutása, amelybõl mindkét deviza kivette a részét. Az árfolyam devizapároknál igen szokatlan mértékû, 5.21 százalékos emelkedésen van túl szeptembert követõen.
Technikai oldal
Mi történt? Hatalmasat tudott menetelni az USD/JPY árfolyam, az amerikai fellendülésnek és a japán gyengélkedésnek köszönhetõen. Kitört az ármozgás az elõzõ havi 104-es ellenállási szintje alól, méghozzá nem is akárhogyan: a kitörést követõen egészen 110 közelébe száguldott szeptember végére az árfolyam.
Mi várható? Az indikátorok már kezdenek korrekciót jelezni, ami rá is férne az USD JPY devizakereszt árfolyamára a nagy emelkedés után. Az RSI már bõven a túlvett tartományban egy trendvonal mentén halad felfele, amelynek törése is információt adhat az ármozgás elkövetkezendõ momentumairól. A Stochastic az extrém szint határait súrolja, az MACD görbéin pedig már éppen megtörtént a keresztezés. A várható korrekció ellenére is óvatosan kezelném a shortokat, hiszen igen nagy lendületet kapott az emelkedõ tendencia és fundamentálisan is alátámasztott a felmenetel.